EGE HABER SERVİSİ

Başkanı Av. Ali Arslan yeniden seçimlerde aday olduğunu açıkladı

22 Mart 2015’te yapılan Manisa Barosu’nun olağanüstü gene l kurulunda başkanlığa seçilen, 2016 yılının Ekim ayında, güven tazeleyen Manisa Barosu Başkanı Av. Ali Arslan, 13-14 Ekim 2018 tarihlerinde yapılacak olan Baro seçimleri için yeniden seçimlerde aday olduğunu açıkladı. 

Başkanı Av. Ali Arslan yeniden seçimlerde aday olduğunu açıkladı
Bu haber 10 Eylül 2018 - 19:01 'de eklendi ve 3.210 kez görüntülendi.
 Giritligil Hotel’de yapılan basın toplantısıyla adaylığını açıklayan Başkan Arslan, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bugüne kadar vatan savunmasında şehit olan ve yine 15 Temmuz hain ve terörist darbe teşebbüsü sonucu yaşamını yitiren bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyor, Gazilerimize şükranlarımı sunuyorum. Manisa Barosu olarak, insanlığa karşı suç olan bütün terör eylemlerini, darbe teşebbüslerini, hukuk dışı tüm eylem ve yapılanmaları reddediyoruz. Her zaman demokratik hukuk devletinin bütün unsurlarıyla sonsuza dek yaşaması için azim ve kararlılıkla çalışacağımızın bu vesileyle bir kez daha bilinmesini istiyoruz. Manisa Barosu 93 yaşındadır. Kurulduğu günden bu güne Atatürkçü, Cumhuriyetin temel ilkelerini benimsemiş, çağdaş ve her zaman hukukun üstünlüğüne inanan avukatlarca yönetilmiştir. Bu bilinçle göreve talip olduk” dedi.
Baro başkanı seçildiği günden bu güne bu onurlu görevi arkadaşlarıyla birlikte en iyi şekilde yapmaya çalıştığını kaydeden Arslan, “Ailemden, işimden, özel yaşamımdan taviz verdim. Fakat Baro çalışmalarına ayırmam gereken zamandan ve emekten asla taviz vermedim. Bu gönül rahatlığı ile meslektaşlarımın karşısına çıkmaktan huzurluyum. Çalışma süremiz içerisinde yapmayı vaat ettiğimiz fakat yapamadıklarımız olmuştur. Ama bir vaadimiz tam anlamıyla yerine getirilmiştir. 2016 yılı Ekim ayında yapılan olağan kongre öncesi açıklamalarımız da ısrarla “bir grup ya da ben değil biz olacağız” dedik. Söylediğimiz gibi bir grup yada ben değil” “biz olduk. Meslektaşlarımızın siyasi görüşlerine, hayata bakışlarına, farklı düşüncelerine bakmaksızın sorunlarında, mutlu günlerinde, acı günlerinde birlik de olduk. Sevgimizi, saygımızı gerektiğinde ilgimizi hiçbir meslektaşımızdan esirgemedik. Kapımız, telefonumuz her zaman meslektaşlarımıza açık oldu. Manisa Barosun da bir huzur, sevgi ve barış ortamı yaratmaya çalıştık. Bu ortamı yaratmış olmaktan da büyük mutluluk duyuyoruz. İdealimiz hiçbir ayrım olmaksızın tüm üyelerinin etkinliklere, komisyonlara, yönetime katılması; mesleğin kamusal itibarının yükselmesi, hukukun evrensel ilkelerine yönelen saldırıların önlenmesi için birlikte çalışıp mücadele eden bir baroya ulaşmaktır. Yine baromuzun kurumsal etkinliği ve yaşadığımız kentte söz sahibi olmasını sağlamaktır. Adliyelerimiz de, bürokraside, sivil toplum örgütlerin de, siyasi partilerde, okullarda, sendikalarla kurumsal olarak kurmuş olduğumuz ilişkilerle mesleğin kamusal itibarının yükselmesi için gerekli çalışmalar yapılmıştır. Bu anlamda büyük bir yol alınmıştır” diye konuştu.
Manisa Barosu’nun tüm kurum ve kuruluşlarla ilişkilerinde etkin olduğunu vurgulayan Arslan, “Adliyelerde yapmış olduğumuz çalışmalarla birçok sorun diyalog yolu ile çözülmüş meslektaşlarımız mağdur edilmemiş, sorun çözme odaklı çalışılmıştır. Baronun saygınlığının zedelenmesine, gölgelenmesine asla müsamaha gösterilmemiştir. Türkiye’de ve Manisa’da yaşanana avukat hak ihlallerine en sert tepki gösterilmiştir. Meslek sorunlarında meslektaşların yanında yer aldık, insan hakları, kadın hakları, çocuk hakları ve her türlü hak ihlalinde ezilen, sömürülen, dışlanan mağdurların haklarını savunduk. Ezenin kim olduğuna bakmaksızın ezilen yanında taraf olunduk. 2014 yılında yaşanan Soma faciasının hukuki süreci (ceza ve hukuk davaları) meslektaşlarımızla birlikte bizzat takip edilmiştir. Görev yaptığım 3,5 yıla yakın sürenin 120 güne yakını Soma Faciasının duruşmaları ve bilgilendirme toplantıları ile geçmiştir. Manisa Barosu alnının akı ile kamusal görevini yerine getirmenin huzuru içindedir. Gölmarmara ilçemizde yaşanan elim trafik kazası sonucu 15 tarım işçisi vefat etmiş Manisa Barosu tüm imkanları ile ölen işçilerimizin yakınlarının yanında olmuş, hak arama mücadelesine katkı sağlamış, sağlamaya devam etmektedir.   Türkiye genelinde yaşanan toplumsal olaylar yakından takip edilmiştir. Bir kısmı bizzat bir kısmı da komisyonlarda görev yapan meslektaşlarım tarafından takip edilmiştir” dedi.
Bireysel hak ve özgürlüklerin teminatının güçlü bir hukuk devleti olduğunu vurgu yapan Arslan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Güçlü bir hukuk devletinin olmadığı yerde, hak ve özgürlükleri koruyacak bir yapı da yok demektir. Böylesi bir ortamda yaşama hakkı dahi başkalarının insafına kalır. Barolar; Hukukun üstünlüğünü, insan haklarını savunmak ve korumakla yükümlüdür. Hukuk devleti yapılanması konusunda da görevlidirler. Bu görev, baroların toplumsal ve evrensel sorumluluğudur. Bu sorumluluk nedeniyle barolar, sadece üyelerine hizmet veren meslek odası konumuna, asla indirgenemezler. Manisa Barosu görevini yerine getirirken siyasi tavır takınmamıştır. Hukukun üstünlüğünü, düşünce ve ifade özgürlüğünü, insan haklarını korumayı temel prensip olarak kabul etmiştir. Toplumun her kesimine eşit yakınlıkta olmuştur, ufuk açan söylem ve eylemlerde bulunmuştur. Bu durum Manisa Barosunun kurumsal saygınlığını arttırmıştır. Önceki dönem Baro Başkanlığında olduğu gibi bu dönemde de iki yıl süresince yaz-kış, gece-gündüz demeden Meslektaşlarımın bana vermiş olduğu Baro Başkanlığı görevini yönetimdeki meslektaşlarımla birlik de en iyi şekilde yapmaya çalıştım. Görev sürem içerisinde ulaşılabilir ve hesap verebilirlik ilkesiyle, kurumsallaşmış bir baro için çalıştım. Üstünlerin hukukunun egemen olduğu bir ülke değil, hukukun üstünlüğü, temel hak ve özgürlüklerin korunması için mücadele ettim.  Vatandaşın hak arayışının savunucusu ve sözcüsü konumunda bulunan ve susturulmaya çalışılan son kurum olan baroların haklının yanında olabilmesi için yaptığımız ve yapacak çok işimiz var. Tamamladığımız, tamamlayacağımız ve üreteceğimiz çok projemiz var. Deneyim kazandık, bilgilendik. Yeni dönemin bu çerçevede daha verimli ve üretken geçeceğine inanıyorum. Kendime ve birlikte Manisa Barosu yönetimine talip olan meslektaşlarıma güveniyorum. Devam eden projelerimizi tamamlamak, Meslektaşlarımız arasında huzur ve birlik de çalışma iradesini güçlendirerek güçlü bir baro oluşturmak, mevcut sorunları birlikte ve katılımcılık anlayışıyla “ben” değil “biz “ diyerek çözmeye devam etmek adına meslektaşlarımız için, savunma mesleği için ve Manisa Barosu için daha yapacağımız çok şey var diyerek 13-14 Ekim 2018 tarihlerinde yapılacak Manisa Barosu Olağan Genel Kurulu’nda meslektaşlarımın karşısına Yönetim birimlerine aday meslektaşlarımla birlik de yeniden başkan adayı olarak çıkacağımı duyuyorum.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER