EGE HABER SERVİSİ

MANİSA’DA 5 YILDA 14,5 MİLYON TL TARIMSAL DESTEK

MANİSA’DA 5 YILDA 14,5 MİLYON TL TARIMSAL DESTEK
Bu haber 17 Ekim 2017 - 22:53 'de eklendi ve 143 kez görüntülendi.

Tarımsal kalkınma ve bu anlamda proje üreten girişimcilere her zaman tam destek verdiklerini kaydeden AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, IPARD II Programı kapsamında 2. Çağrı Dönemi proje başvurularının 13 Ekim 2017 Cuma günü tamamlandığını kaydetti. Tarımsal Kalkınma Destekleme Kurumu (TKDK)Manisa İl Koordinatörlüğü’ne son çağrı döneminde yapılan başvuruların toplam yatırım tutarının 45 Milyon 900 Bin TL olduğunu belirten Özdağ tarımsal kalkınmaya büyük önem verdiklerini ifade ederek desteklerin devam edeceğini söyledi.

IPARD II Programının 2. Çağrı Dönemi ile birlikte TKDK Manisa İl Koordinatörlüğü aracılığıyla 11 tane hava soğuk deposu ve paketleme tesisi ile 2 tane süt işleme tesisi olmak üzere toplam 13 adet başvuru yatırım programına hibe desteği sağlanacağını kaydeden AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ, yatırımların uygun harcama tutarlarının yüzde 50’sinin TKDK tarafından hibe desteği olarak proje sahiplerine verileceğini belirtti.

TARIMSAL KALKINMAYA MANİSA’DA 5 YILDA 14,5 MİLYON TL TARIMSAL DESTEK

Tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması ile ilgili sektör yatımlarında IPARD Programının Manisa’da uygulandığı 5 yıllık süre içerisinde TKDK aracılığıyla 32 Milyon TL’lik toplam yatırım için 14,5 Milyon TL yatırım desteği verildiğini kaydeden Özdağ son yapılan çağrı döneminde başvurulan 45,9 Milyon TL toplam yatırım tutarının 22,9 Milyon TL’sının hibe desteği olarak görülmesininin tarımsal kalkınmaya verdikleri desteğin önemli bir göstergesi olduğunu ifade etti.

TARIM VE KIRSAL KALKINMAYA DESTEK İHRACATI DA ARTTIRIYOR

IPARD II Programı 2. Çağrı Döneminde teslim alınan 13 projeden 6 tanesinin inşaat işleri ve makine ekipmanları alımını, 7 tanesinin ise sadece makine ekipmanı alım işini içerdiğini kaydeden Özdağ yatırımların 2018 yılında Manisa’ya kazandırılmasının planlandığını belirterek, “Bu projeler kapsamında süt ve süt ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması konusunda başvurulan projelerin toplam yatırım tutarı 4,2 Milyon TL, meyve ve sebze ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması hususunda yapılan başvuru projelerinin toplam yatırım tutarı 41,7 Milyon TL tutmaktadır. Doğru, dürüst ve fedakar çalışmalar ışığında Manisalı girişimcilerin üreteceği projeler sonunda AB fonlarının ilimize aktarılmasında Tarımsal Kalkınma Destekleme Kurumu Manisa İl Koordinatörümüze ve personeline büyük sorumluluk düşüyor. Manisa’nın tarım ve kırsal kalkınmasına aktarılacak hibelerle ihracatımızın daha da artacağına inanıyoruz” diye konuştu.

USLU; “DESTEKLERİMİZ ÜÇ ANA BAŞLIK ALTINDA YAPILIYOR”

Tarımsal Kalkınma ve Destekleme Kurumu (TKDK) olarak üç başlıkta destek verdiklerini kaydeden Manisa İl koordinatörü Uğur Uslu ise konuşmasında şunları söyledi, “Tarımsal Kalkınma Destekleme Kurumu olarak destek verdiğimiz üç başlıktan birincisi üretime destek yani küçükbaş ve büyükbaş süt besi hayvancılığına destek veriyoruz. İkinci olarak üretilen ürünün işlenmesi ve pazarlanması. Bu hususta da kesimhane, parçalama tesisleri, mandıra ve süt işleme tesislerine destek veriyoruz. Üçüncü desteğimiz ise  Hasat sonrası kayıpları önlemek için sebe ve meyve için soğuk hava depolarına, soğuk hava depolarında ise meyve sebzenin işlenmesi ve paketlenmesiyle ilgili makine-ekipman ve tesislere destek veriyoruz. Bir başka başlık altında da arıcılık, mantar yetiştiriciliği, süs bitkileri yetiştiriciliği, güneş enerjisi yatırımları, zeytin imalatı, kuru meyve sebze imalatı, yeme-içme restaurant v butik otel tarzı yerlere de desteklerimiz var. Geçen hafta kapanan IPARD Programındaki destek kalemimizde sadece işleme ve paketlemeyle ilgili tesislere destek verdik. Tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanması dediğimiz sektör yatırımlarına destek verdik. IPARD Programı 2. Çağrı Döneminde yapılan başvurulara sunacağımız desteklerle de 2018 yılı için tarım sermayesine çok büyük bir katkı olacak.”

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER