EGE HABER SERVİSİ

MCBÜ AKADEMİK YILI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILAN BAKAN ÖZLÜ DEN İLK DERS

MCBÜ AKADEMİK YILI AÇILIŞ TÖRENİNE KATILAN BAKAN ÖZLÜ DEN İLK DERS
Bu haber 12 Ekim 2017 - 16:17 'de eklendi ve 118 kez görüntülendi.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü Manisa Celal Bayar Üniversitesinin (MCBÜ) Süleyman Demirel Kültür Merkezinde düzenlenen 2017-2018 yılı akademik yılı açılış törenine katılarak ‘Bilim ve Teknoloji’ konulu açılış dersi verdi.
Törende, dünyaya adalet götüren, 4 kıtada hüküm süren Osmanlı padişahlarının ve şehzadelerinin önemli bir kısmının Manisa’da yetiştiğini hatırlatan Bakan Özlü, “Manisa’nın şehzadesi Fatih Sultan Mehmet’in bizim ve dünya için anlamını hepimiz biliyoruz. Bu büyük insanın bilime yaptığı katkıları özellikle araştırmamız, incelememiz gerekiyor. Zamanın en büyük matematikçisi ve en büyük gökbilimcisi Ali Kuşçu, Fatih zamanında İstanbul’a özel olarak davet edilmiştir. Fatih Sultan Mehmet, sadece Müslüman bilim adamlarından yararlanmamış, Batı’dan da çok sayıda bilim insanını saraya davet etmiştir” dedi.
Özlü, çocuklara ve gençlere Ar-Ge ile inovasyonu anlatmak istediklerini vurguladı. Bu kavramların ithal gibi algılanabileceğini dile getiren Özlü, şöyle konuştu: “İsimleri farklı olabilir ama Ar-Ge ve inovasyon bu topraklarda yüz yıllar önce karşılığını bulmuştur. Mesela Ar-Ge dediğimiz şey, Fatih’in bizzat geliştirdiği ve İstanbul’un fethinde kullandığı toplardaki yağlı soğutma mekaniğidir. Fatih Sultan Mehmet, araştırmış, çalışmış, diğer topların örneklerini incelemiş ve bu mekaniği geliştirmiştir. Ar-Ge ve inovasyonu incelerken tarihe bakmak gerekiyor. Üniversitelerin de ‘Türk bilim tarihinde Ar-Ge ve inovasyonun kökleri’ konusunda çalışmalar yapması gerekiyor. Öğrencilerimiz ve bilim adamlarımız bu alanda master, doktora yaparsa eminim çok şaşırtıcı yüzlerce örnek bulacaklardır. Başkalarına kaptırdığımız yüzlerce yeniliğin, aslında bize ait olduğunu göreceklerdir. Tarihimiz sadece savaşların tarihi değildir. Aynı zamanda bilimin de tarihidir. O tarihe hakim olursak bugün ne yapmamız gerektiğini daha iyi anlarız.”
Özlü, CBÜ’nün bilime, teknolojiye ve sanayiye büyük katkılar yapacağına yürekten inandığını dile getirdi.
Teknokenti hizmete sokan yetkililere teşekkür eden Bakan Özlü, “Üniversiteler, bilim ve teknoloji olmadan büyük Türkiye hedefine ulaşamayız. Güçlü Türkiye hedefine koyulan her tuğla bizim için kıymetlidir. Bilim ve teknoloji yarışında, bizi öne çıkaracak yegane kurumlar üniversitelerdir. 4. sanayi devriminde bizi ileriye taşıyacak kurumlar, yine üniversitelerimiz olacaktır. Bu yüzden bizim bütün gayretimiz bilim üreten üniversite anlayışını Türkiye’ye yerleştirmektir. Üniversitelerimizin bilimde ve teknolojide faal olmasını istiyoruz. Bunun için çok sayıda, kapsamlı ve nitelikli projeyi hayata geçiriyoruz” ifadelerini kullandı.
Sanayi 4.0’ın gerektirdiği nitelikli iş gücünü Türk sanayisi için hazırladıklarını vurgulayan Özlü, bu projenin temelini liselerden almayı hedeflediklerini ve “301 sanayi bölgesine, 301 Teknik Kolej” hedefiyle yola çıktıklarını anlattı.
Üniversitelerin misyonunu çok önemsediğini dile getiren Özlü, “Üniversitelerimiz, akademik rehavete kapılmadan hayatın, toplumun, bilimin ve üretimin içinde olmalıdır. Bilimle hayatı, bilimle sanayiyi, bilimle üretimi buluşturan üniversiteler istiyoruz. Şehirlere kimlik kazandıran kurumların başında üniversiteler gelmektedir. Kentler ve üniversiteler birbirlerini desteklemeli, birbirlerine omuz vermelidirler” dedi.
Yüksek katma değerli ürünlerin ancak yüksek teknolojiyle üretilebileceğine dikkati çeken Özlü, sözlerini şöyle tamamladı: “İhracatımızın kilogram başına değeri 1,5 dolardır. Bir cep telefonunun kilogram başına değeri ise 750 dolar civarındadır. Bizim ihracatımız da ithalata dayalı. Büyüyelim, kalkınalım istiyoruz ithalatımız da artıyor. Sattığımız her 100 doların 60 doları ithal ürünlerden oluşuyor. Türkiye 10 dolara aldığı bir ürünü işleyerek 11 dolara satıyor. Ne zaman 10 dolara aldığımız ürünün üzerine 10 dolarlık işlem gerçekleştirir, 20 dolara satarsak ne cari ne de teknoloji açığı kalmaz. Bu nedenle mega endüstri bölgeleri oluşturmak istiyoruz. Amacımız yüksek katma değerli ürün üretmek ise yüksek teknoloji üretmeliyiz. Düşük katma değerli profille yüksek katma değerli ürünler üretemeyiz.”
Toplantıda konuşan Vali Vekili H. Volkan Köksal, Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer’in Ankara’da olması nedeniyle burada bulunamadığını belirterek Manisa’yı teşriflerinden dolayı Bakan Özlü’ye şükranlarını sundu. İçinde bulunduğumuz bilgi çağının en önemli sermayesinin bilgi, teknoloji ve yetişmiş insan gücü olduğunu ifade eden Köksal, “Bunların üretildiği yerler üniversitelerdir. Bu noktadan bakıldığında üniversitelerin devletlerin kalkınmasında son derece önemli yere sahip olduğunu görüyoruz. Günümüzde yetenekli insan kaynağı ve bilimsel bilgi gereksiniminin artışına paralel olarak üniversitelerin önemi daha da artmaktadır. Üniversiteler gençlerimize bilgiye ulaşmayı, ulaştıkları bilgiyi analiz etmeyi öğretirken bilgi ve manevi değerleri de öğretmekte ve bilimin rehberliğinde ülkemizin geleceğinde söz sahibi olacak bireyler olarak gençlerimizi yarınlara hazırlamakta, Ulu Önder Atatürk’ün ve Türk Milletinin hedeflerine ulaşma yolunda ulvi bir görevi ifa etmektedirler. Üniversiteler, ülke sorunlarıyla ilgili ortaya koyacakları görüşler ve bilimsel çalışmalarla topluma önderlik etmekte, toplumun ufkunu açmaktadırlar. Bu nedenle ülkemizin geleceğini, milletimizin komple düşüncelerini şekillendiren kurumlar olarak da büyük öneme sahiptirler. Üniversitenin bilgi üretme, aktarma, teknolojiye dönüştürme, beceri kazandırma, ufuk açma işleminin yanı sıra ulusal ölçekte ülkemizle ilgili, yerel ölçekte ise ilimizle ilgili sorunları ayırt ederek araştırma konusu yapması ve çözüm önerilerini sunması işlevleridir. ‘Dün yaptığınız şey size hala çok iri görünüyorsa bugün yeterli değilsiniz demektir’ sözünün ışığında üniversitelerin sürekli değişim ve gelişim odağında olması gerekmektedir. Bir ülke yetişmiş insan ve bilim insanları bakımından zenginse o ülkenin istikbali açıktır. Manisa’mız diğer sektörlerdeki başarılarının yanı sıra sanayi sektöründe de girişimcisiyle, üreticisiyle ve üniversitesiyle önemli başarılara imza atmış bir ilimizdir. Bu başarılarda MCBÜ’sinin katkıları nedeniyle üniversite camiamıza tebrik ve teşekkürlerimizi ifade etmek isterim.
Öğrencileri, öğretim elemanları ve idari personeli ile birlikte kocaman bir aile olan MCBÜ yeni akademik yılının üniversitemize, ilimize ve ülkemize hayırlı olmasını ve başarılarının devamını diliyorum. Her türlü çalışmalarında Valilik olarak yanlarında olacağımızın bilinmesini istiyorum. Bir kez daha Sayın Valim adına hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum” dedi.
MCBÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Çelebi ise bilim ve insanı esas alan kaliteli eğitim ve araştırmayı hedeflediklerini dile getirdi.
Törende, sosyal sorumluluk projeleri ve 2016 yılı bilimsel yayın performansı ödülleri takdim edildi.
Törene, Manisa Vali Vekili H. Volkan Köksal, Manisa 1’nci Piyade Eğitim Tugay Komutanı Albay Güven Dere, Manisa Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Çiçekli, Manisa Baro Başkanı Ali Arslan, MCBÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kemal Çelebi, Manisa İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Erhan Can, İl Emniyet Müdürü Fevzi Bilgiç, rektör yardımcıları, öğretim görevlileri, sendika temsilcileri, oda başkanları ve öğrenciler katıldı.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER