EGE HABER SERVİSİ

ŞEHZADELER ŞEHRİ MANİSAYI SU YAPILARI İLE İHYA EDİYORUZ

ŞEHZADELER ŞEHRİ MANİSAYI SU YAPILARI İLE İHYA EDİYORUZ
Bu haber 03 Kasım 2017 - 11:26 'de eklendi ve 97 kez görüntülendi.

DSİ Genel Müdürlüğü Son 14 yılda Manisa’da; Kula ilçesine yıllık 2 milyon m3 içmesuyu sağladık ve Kula’nın içmesuyu problemini kökünden çözdük,13 baraj ve 10 büyük gölet inşa ettik,177.450 dekar araziyi sulamaya açtık ve çiftçilerimize yıllık 103 milyon TL zirai gelir artışı sağladık.66 dere ıslahını tamamladı.

DSİ Genel Müdürü Murat ACU;’’2003-2016 yılları arasında Manisa’da tamamlanan sulama tesisleriyle 177.450 dekar münbit arazinin sulamaya açıldığını belirterek, böylece çiftçilerimize yılda 103 milyon TL ilave zirai gelir artışı sağlanmıştır.

Manisa’ya kazandıracağımız daha çok sulama tesisi olduğunu belirten Genel Müdür ACU;’’

‘’Gördes Barajı, Manisa’nın gurur projelerinden biridir. 2009 yılında hizmete aldığımız baraj ile Gördes Sağ Sahil ve Sol Sahil sulamaları marifetiyle toplam 148.060 dekar araziyi sulamaya açacağız.

Özlemle beklenen Akhisar Gördes Projesinde Akhisar, Gölmarmara ve Saruhanlı ilçelerine ait ovalarda;  Gördes Sol Sahil Sulaması ile 50.400 dekar arazi sulanacak olup, 2017 yılı sonunda inşaatı tamamlayarak 2018 yılı sulama sezonunda çiftçilerimizi suya kavuşturacağız.

Gördes Sağ Sahil Sulaması ile de 97.660 dekar arazi sulanacak olup, toplulaştırma işlemlerinin tamamlanması akabinde inşaatına başlayacağız. İnşallah 2019 yılında da tamamlamayı hedefliyoruz.

‘’Hasretle Beklenen Güneşli Barajını ve Sulamasını Hizmete Aldık’’

Manisalı çiftçilerimizin hasretle beklediği Güneşli Barajını, 30.11.2014 tarihinde 114 tesis ile birlikte hizmete almıştık. Barajın 8,2 milyon m3 depolama hacmi bulunmakta olup, 11.400 dekar arazi sulanacaktır. Sulama tesisi inşaatını da tamamlayarak 2016 yılında halkımızın hizmetine açtık. 32 adet sulama tesisinin yapımı hızla devam ediyor.

‘’Kelebek Barajı İnşaatına Başladık…’’

Manisa’ya yeni bir baraj daha inşa ediyoruz. 22,92 milyon m3 depolama hacmi olan Kelebek Barajı ile 24.040 dekar araziye sulama suyu temin edeceğiz. Baraj inşaatı hızla devam etmektedir.

‘’Gürdük Barajı İle Hem Sulama Suyu, Hem de İçmesuyu Sağlanacak…’’

Gürdük Barajı, hem sulama hem de içmesuyu maksatlı bir barajdır. 33,39 milyon m3 su depolama kapasitesine sahip olacak baraj ile Manisa şehir merkezine yılda 6,13 milyon m3 içme ve kullanma suyunu temin edilecek ayrıca 12.620 dekar zirai arazinin de sulanması sağlanacaktır.

‘’Sarma Barajı ile 9.050 dekar arazi sulanacak’’

Temelden 47 metre yüksekliği ve 18,5 milyon m3 su rezerv hacmi ile Sarma Barajı Manisa’nın önemli barajlarından biridir. Barajın inşaat çalışmalarına başlanmış olup, tamamlandığında 9.050 dekar araziyi sulayacaktır. Manisa’da 13 adet Barajı tamamladık. 19 adet barajın inşaatı ise devam ediyor. ’dedi.

’’Sarıgöl Sulamasını Rehabilite Edeceğiz’’

DSİ Genel Müdürü Murat ACU;’’ İşletmedeki 23.790 dekar arazinin sulama şebekesini kapalı borulu sistem olarak yenileyeceğiz. Böylece hem su tasarrufu olurken hem de verim artışı sağlanacağını belirterek Manisa da 10 adet gölet tamamladık. 4 adet göletin yapımı ise hızla devam ediyor.

‘’Kula’ya Menba Kalitesinde İçmesuyu; ‘’

Bununla birlikte 2012 yılında hizmete aldığımız Kula İçmesuyu Arıtma Tesisi ile yılda 2,08 milyon m3 içmesuyunun arıtılmasını sağladık ve Kula’ya menba kalitesinde içmesuyu verdik.

‘’Taşkın Koruma Tesisleriyle Halkımızı ve Toprağımızı Koruduk’’

Diğer taraftan son 14 yılda inşa ettiğimiz 66 adet taşkın koruma tesisi ile 55 yerleşim yeri ve 76.150 dekar araziyi taşkınlardan koruduk. Ayrıca yapımı devam eden 5 adet taşkın koruma tesisi ile vatandaşlarımızı ve arazilerini koruma çalışmalarına devam ediyoruz. ’dedi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatı ile Ege Bölgesi için hayati öneme sahip olan Ege Gelişim Projesinin (EGEGEP) hayata geçirildiğini belirten DSİ Genel Müdürü Murat ACU;’’ EGEGEP İzmir, Manisa, Aydın, Denizli, Muğla, Afyonkarahisar, Uşak ve Kütahya illerini kapsamaktadır.  EGEGEP ile efeler diyarı Ege’ye 2019 yılı sonuna kadar 28 milyar TL’lik yatırım ile su alanında; 2.065 tesis yapılacaktır.

İstiyoruz ki dağlarından yağ, ovalarından bal akan bu bölgenin refahı daha da artsın, yıldızı göz kamaştırsın. Bu proje kapsamında Manisa’da hak ettiği hizmetleri alacaktır. EGEGEP kapsamında; Manisa’ya 2003-2019 yılları arasında yapılan ve yapılacak tesisler:3 adet içmesuyu tesisi,54 adet baraj ve gölet,67 adet sulama tesisi,71 adet taşkın koruma tesisi,1 adet HES olmak üzere toplam 196 tesis açılacaktır. ’dedi.

DSİ Genel Müdürü Murat ACU;‘’Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a ve Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu’na şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ‘dedi.

Etiketler :
HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER